Monstera Obliqua

270,00 ~ 2550,00 TL     
Bu üründen sadece 1 adet kaldi. Durumu: Sipariş verilebilir.
Monstera Obliqua, nam-ı diğer Monstrea Monkey. Aslında çoğumuz biliyoruz eskiden anneannemizin, babannemizin salonlarında duvardan duvara asılı bir bitki türüdür kendisi. Avrupa'nın ünlü blog ve style dergilerinin baş köşelerinde yer bulmasıyla tekrar karşımızda. Hoşgelmiş, sevdiklerinize hoş gitmiş olsun. Monstera Oblique, Çiçek Okulunda..

Whatsapp Destek +905357723109
İsviçre Peyniri bitkisi ismiyle anılan delikli yapısıyla gerçekten çok farklı bir görünümü olan bir bitki türünü sizlere tanıtmak istiyoruz. İsviçre peynirlerinde bulunan delikli yapı nedeniyle bu isimle anılan bu bitki türü Güney ve Orta Amerika bölgeleri anavatanı olarak biliniyor. Bitkimiz, Türkiye’de bilinen deve tabanı ile bir akrabalık ilişkisine sahiptir. Benzeri özellikleri bulunduğu söylenebilir. Botanik anlamda Monstera Obliquas ismiyle anılan bitkisinin halk arasında bilinen tüm isimleri ise şunlardır: İsviçre Delikli Peyniri, Maymun Maskesi ve 5 Delik bitkisi olarak anılır. Direkt olarak güneş ışığını sevmeyen bu bitkiyi kavrulması için asla güneş ışığının direkt aldığı noktalarda bırakmayın. Çok çabuk sıkılan ve hemen küsen çocuk gibi bir bitkidir. Dikkatli bakılması gerekir.

Bitkimizin Özellikleri

Bitkimiz, lifli bir toprak yapısını ister. Rahat kök salabilmesi ve güçlü direniş beklentisi nedeniyle bu tarz toprak türlerini tercih eder. Ayrıca 5.5 ve 7.5 pH değerine dikkat edilmesi gerekir. Bitkimizin bu değerler haricinde ölebileceğini unutmamalısınız. Toprak pH değerleri böyle özel bitkiler için oldukça önemlidir. Hayata küsebileceklerine %100 eminiz. Dolayısıyla bitki özelliklerine göz atarken bu dediklerimizi es geçmeyin. Mor ve krem rengine sahip olabilen bu bitkilerin olgunlaşma süreçlerinde renkleri belirginleşecek ve daha çok göze çarpacaktır. Dolayısıyla bitkimiz daha çok büyüme sürecinde tam olarak güzelliğini sizlere yansıtmaya başlayacaktır. Büyüme süresi çok uzun değildir. Ancak çok yıllık bitkiler arasında yer alır.

Bakımı Nasıl Yapılır?

Delikli devetabanı olarak bilindiği için artık ülkemizdeki ismiyle de bütünleştiğini hatırlatmamız gerekiyor. Tropik bir bitki olduğu için hava kökleri sayesinde büyüdüğünü söylemek gerekir. Hava köklerinden nefes alarak büyüyen bir bitkidir. Dolayısıyla gövde kısmına sert bir darbeyle yaklaşmamalı ve onu boğmamalısınız. Sabahları 2 saat güneş ihtiyacı bulunan bu bitki fazla süre güneş ışığını sevmiyor. Aynı bir insan edasıyla güneş yanığını anında yapraklarına yansıtan bu bitkiyi güneş ışıklarından uzak tutmayı unutmayın. Delikli bir saksı ihtiyacını ve lifli toprak ihtiyacını 5.5-7.0 pH değerli bir toprakla birleştirmeyi unutmayın. Ayrıca bitkiyi sularken toprağı kontrol etmeyi unutmayın. Toprak henüz kuru değilse istediği nem düzeyi tam sağlanmamıştır. Dolayısıyla toprak kuruyken sulanması gerekir. Nemli topraklarda daha güzel büyüdüğü için toprağı sürekli kontrol etmenizde fayda var.