Licuala Grandis

(Bu ay icerisinde en cok satan )
2250 TL     
Bu üründen sadece 5 adet kaldi. Durumu: Sipariş verilebilir.
Fan Bitkisi yani Licuala Grandis'in Hollanda tırında olduğu haberini aldıktan sonra zaman geçmek bilmedi. Tam 1 hafta sürdü Çiçek Okulu atölyesine gelişi. Kendisini sevgiliyi bekler gibi bekledik dersem yalan olmaz.

Efendim Luciala bir mini palmiye boyu 1 metre civarında ve 5-6 yapraklı.

Sanıyor musunuz böyle kalacak hayır tabii ki haftalık sulama ve bakımıyla bir baktınız 2 metre olmuş.

Bu arada bitkilerin kendilerine özgün yapıları, fırfır yaprak kıvrımları ile fan bitkisi çizgileri, farklı şekilleri olabileceğini sipariş verirken göz önünde bulunduralım.

En güzel köşelerin baş tacı Licuala Palm Çiçek Okulunda..

Sadece 10 adet..

Bitkinin yaşam döngüsü içinde almış olduğu isimler; Licuala Grandis, Licuala Palm, Fan Bitkisi, Fırfırlı Fan Bitkisi. Hepsi aynı bitkiyi işaret etmektedir. Bu alan çok fazla soru geldiği için eklenmiştir :)

Bakımı hakkında yazı için sayfanın altına bakınız.


Whatsapp Destek +905357723109
Dantelli yelpaze palmiyesi ismiyle de tanınan meşhur bir bitkinin o muhteşem serüvenini sizlere anlatmak istiyorum. Bir iç mekan bitkisi olan ve görenleri tabiri caizse heybetiyle şaşırtan licuala hem kibar bir görünüme sahip hem de gerçekten büyük bir bitkidir. Yaklaşık 1 metre ve üzeri boylarda olan bu bitki zaman içerisinde öyle uzuyor ki ilk aldığınız zaman ile arasında baya fark oluyor. Güney Çin, Himalayalar, Yeni Gine, Batı Pasifik Okyanusu ve Güneydoğu Asya’da bulunan tropik ortamlarda yaygın olarak görebileceğiniz bu bitki Türkiye’de çok miktarda bulunmuyor. Ülkemize yılın sadece belirli dönemlerinde giriş yapıyor, giriş yaptığı anda bizim için atölyemizin şenlenmesi demek oluyor. Satılmasada biraz daha izlesek dediğimiz bitkilerin başında geliyor. Evlerini yeni nesil sadelik anlayışı ile dekore etmek isteyenler veya birilerini mutlu etmek isteyen kişiler için nadide bulunan Licuala bitkisi tam bir biçilmiş kaftan olarak karşınıza çıkıyor. Satışta ise stokların tükenmesi çok uzun sürmez vakit geçirmeden satın almalısınız.

Bitkimizin Özellikleri


Fanlı bitki olarak isim almış olan bu bitkinin yapraklarının iç kısmının fana olan benzerliğinden dolayı fan licuala bitkisi olarak da isimlendiriliyor. Yapraklarının rengi ve dokusu tam anlamıyla muazzam. Dekoratif bir yapısı olduğu için evinizin her köşesinde kendine yer bulabileceğinden emin olabilirsiniz. İzlerken insanın içini inanılmaz derecede huzur kaplıyor. Yetişkin bir bitki olduklarında ise ürettikleri süs çiçekleri olabiliyor. Ama bunu sadece bitkisini çok seven ve onunla devamlı ilgilenen bakımlarını düzenli bir şekilde yapanlar görebiliyor. Bakım demişken..

Bakımı Nasıl Yapılır?


Licuala çok nadir bulunan ve özel siparişler ile Türkiye’ye gelen bir bitki olduğu için bakımına ayrı bir özen gösterilmelidir. Peki, bitkimizin bakımı nasıl yapılır yani bu işin bir tekniği var mıdır? İşte merak ettiğiniz bu sorunun cevabını biraz şairane bir şekilde vermek gerekiyor. Dantelli yelpazemiz, adeta bir kadını temsil eden çok naif bir bitkidir. Sert rüzgarlı yerlerde veya sürekli rüzgar esen bir balkonda tutulması asla doğru olmayacaktır. Gündüz güneşini her kadının sevdiği gibi bitkimiz de sever. Tek farkı gündüz güneşine tamamıyla aşıktır. Ancak öğlen her nasıl oluyorsa bizleri kavurmayı başarıyor. İşte bunun acısını çekmek istemeyen bitkimizi de öğlen güneşinden korumak için perdenizi çekmeli (yalnızca tül perdeyi) ve ona bir kadının gözünün içine bakarmışçasına “seni seviyorum” diye hitap etmelisiniz. Çiçekler sevdikçe büyürken; kadınlar sevdikçe güzelleşir. Toprağını devamlı nemli tutmalısınız. Eğer eviniz yada ofisiniz kuru veya sıcak ise haftada 2 defa ortalama 3 su bardağı sulamalısınız. Toprak nemli ve suya doymuş olduğunu düşünüyorsanız sulamaya biraz ara vermelisiniz. Yaprakları 2 haftada bir veya ayda bir nemli bezle silmeniz çok hoşuna gidecektir, bunu bir de rutine bağlarsanız değmeyin bitkimizin keyfine her yer yaprak olabilir. Hatta size bir tüyo verelim; eğer bitkilerinizi kendilerine görece daha büyük bir su dolu kovanın içine toprağı su içinde kalacak şekilde on günde bir sularsanız, toprağınızın içinde kuru bölge kalmaz ve bütün bir saksı içinde yaşam alanı oluşur. Yaşam alanının genişlemesiyle birliktede bitkiniz daha çok kök ile sudan daha çok enerji alır.
Biraz da bitkiniz büyümeye başlayınca artık yerine sığmaz olunca ne yapmamız gerekir ondan bahsedelim. Licuala Grandis bitkinizin mevcut saksısını ölçüp mevcut saksınızın 2 kat büyüklüğünde bir saksı seçmelisiniz. Tabi görsel olarak güzel duran ama altı delik olmayan veya bitkiye zararlı plastik kaplardan olmayanlardan:) Toprak seçiminde ise ne kadar doğal olursa okadar iyi bitkimiz için. Toprağın içinde mümkünse hidrokültürler ve doğal gübrelerden sentez bir yapı olursa bir harika olur.